Významným krokem pro konsolidaci výuky potravinářství na univerzitě byl v roce 1995 vznik Ústavu technologie potravin, který v současnosti zajišťuje výuku studentů oboru Technologie potravin, Fytotechnika, Všeobecné zemědělství a Zootechnika.
v té době zde působili významní odborníci: prof. Ivo Ingr, který se věnoval především problematice masa a masných výrobků, oblast laktologie zajišťoval prof. Stanislav Gajdůšek, technologie zpracování rostlinných produktů rozvíjeli doc. Miloš Pelikán a prof. František Dudáš.
V tomto roce došlo k přesunu technologického směru na VŠCHT, včetně studentů a řady významných osobností. Výuka potravinářských technologií v Brně ale pokračovala. Prof. František Šebela vedl katedru Technologie a laktologie. Problematice rostlinných technologií se věnoval prof. František Dudáš.
Je zřízen technologický odbor, kde působí významné osobnosti jako prof. Bohumil Hošpes, který zajišťoval výuku lihovarnictví a škrobárenství, docent Emil Slavíček, který se věnoval problematice cukrovarnictví, za prof. Josefa Prokše se rozvíjela problematika laktologie a mlékárenství. V této době prof. Vladimír Kyzlink založil obor „Zpracování ovoce a zeleniny“ a „Konzervace neúdržných potravin“ a rozvíjela se „Ekonomie zemědělství a potravinářství“ pod vedením prof. Františka Loma.
Současně byla zahájena i výuka potravinářství. Již v roce 1919 profesor Václav Vilikovský vyučoval předmět „Zemědělský průmysl“.